Uprawnienia UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) pozwalają na legalne operowanie różnorodnymi maszynami objętymi dozorem technicznym. Wśród nich najistotniejszą grupę stanowią urządzenia transportu bliskiego (UTB). Zalicza się do nich m.in.: suwnice, wciągniki i wciągarki, żurawie wieżowe i samojezdne, podesty ruchome, układnice magazynowe, wózki widłowe, dźwigi towarowe, żurawie przenośne czy dźwigniki o ruchu nieprostoliniowym (zwyżki).
Jeżeli chcesz stać się operatorem jednej z tych maszyn, musisz odbyć szkolenie operatorów maszyn budowlanych, a następnie pozytywnie zaliczyć państwowy egzamin operatorski składany przed państwową komisją powołaną przez lokalną jednostkę UDT.
Samo szkolenie operatorów maszyn budowlanych przebiega podobnie, niezależnie od rodzaju maszyny. Kurs składa się z części teoretycznej, na której omawiane są zagadnienia związanie z aktualnymi przepisami dozoru technicznego oraz przepisami BHP. Omawiane są także obowiązki operatora przed rozpoczęciem pracy na maszynie, w trakcie, a także po zakończeniu pracy. Szkoleniowcy przedstawiają kursantom również niezbędne informacje o konstrukcji i sposobie działania maszyny.
Część praktyczna następująca po części teoretycznej skupia się na nauce bezpiecznego i wydajnego obsługiwania urządzenia transportu bliskiego. Szkolenie operatorów maszyn budowlanych może być przeprowadzane w formie dziennej, wieczorowej, zaocznej lub przyśpieszonej i zwykle trwa od jednego do trzech tygodni.
Obecnie firmom budowlanym i przemysłowym brakuje ponad 120 tys. wykwalifikowanych pracowników, z czego lwią część stanowią operatorzy maszyn budowlanych. Duży boom inwestycyjny oraz dobra koniunktura na rynku sprawiają, że przedsiębiorstwa deweloperskie nie mogą nadążyć ze znajdowaniem pracowników do pracy w realizowanych inwestycjach. Na rynku brakuje operatorów żurawi wieżowych i samojezdnych, hydraulicznych dźwigów samochodowych, operatorów wózków widłowych, suwnic, hakowic i bramownic czy ładowarek teleskopowych i podestów ruchomych.
Szkolenie operatorów maszyn budowlanych to koszt rzędu 1-3 tysięcy złotych. Niemniej jednak coraz wyższe zarobki w tym segmencie rynku sprawiają, że koszt kursu może zwrócić się już przy pierwszej lub drugiej pensji. Co więcej, wiele firm z sektora budowlanego oraz przemysłowego finansuje lub współfinansuje szkolenia swoim pracownikom, zwiększając tym samym ich dostępność.
Jeżeli zdecydujesz się na szkolenie operatorów maszyn budowlanych i podejmiesz aktywną pracę w wyuczonym zawodzie, możesz liczyć na naprawdę dobre zarobki, które sięgają średnich kwot rzędu 3000-4400 zł brutto, zależnie od obsługiwanej maszyny. Najlepiej opłacani operatorzy maszyn budowlanych mogą liczyć na honorarium w wysokości powyżej 5000 zł brutto, a także atrakcyjne benefity pozapłacowe, takie jak ubezpieczenie, telefon służbowy czy premie świąteczne.
Chcesz zapisać się na szkolenie operatorów maszyn budowlanych i zacząć pracować w perspektywicznym zawodzie? Poznaj ofertę szkoleniową firmy dźwigowej Urbanek i zapisz się na kurs już dziś!
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.