Nic więc dziwnego, że każdy elektryk musi zostać wyposażony w szereg odpowiednich urządzeń, które znacznie ułatwią mu pracę. Jednym z nich są z pewnością szczypce do ściągania izolacji. Jednak jak wybrać te najlepsze?
Jakie są rodzaje szczypiec do ściągania izolacji?
Przy wyborze szczypiec do ściągania izolacji trzeba mieć na względzie to, że występują one w kilku rodzajach. Zwykle mogą się one różnić także wielkością. Wobec tego jakie szczypce do ściągania izolacji wybrać? Oto ich rodzaje:
• szczypce do ściągania izolacji czołowe- są one często nazywane szczypcami elektrotechnicznymi. W ich przypadku sam ściągacz izolacji umieszczony jest w konfiguracji czołowej. Co więcej szczypce te są również wyposażone w śrubę. Dzięki niej można regulować szerokość prześwitu.
• szczypce do ściągania izolacji boczne- to szczypce do ściągania izolacji, które swoją budową przypominają nieco nożyczki. Mają one jednak kilka wyskalowanych otworów na ostrzach. To właśnie te otwory przeznaczone są do tego, by umieścić w nich przewody, a następnie usunąć z nich izolację. Szczypce do ściągania izolacji boczne, są niezwykle wygodne w użyciu i popularne.
• szczypce do ściągania izolacji automatyczne- to chyba najbardziej praktyczny rodzaj szczypiec do ściągania izolacji. Usuwa on ją w sposób całkowicie automatyczny. Teoretycznie jest to rozwiązanie najbardziej komfortowe. Jednak w praktyce nie poradzi sobie z niektórymi fragmentami koszulek na przewodach.
Wybierając szczypce do ściągania izolacji trzeba pamiętać o tym, że wszystkie rodzaje są dopasowane do wielu różnych przewodów. W praktyce oznacza to, że poradzą sobie z przewodami o praktycznie każdej średnicy. Różnią się one głównie pod względem komfortu korzystania i efektywności.
Ceny szczypiec do ściągania przewodów
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że szczypce do ściągania izolacji nie są najdroższym narzędziem. Oczywiście modele automatyczne będą o wiele droższe od ręcznych. Warto przed wyborem szczypiec do ściągania izolacji zrewidować swoje potrzeby. W wielu wypadkach nie trzeba przepłacać za modele automatyczne, gdyż ręczne okażą się wystarczające. Niemniej jednak profesjonalny elektryk z całą pewnością powinien posiadać kilka sztuk szczypiec do ściągania izolacji i dopasować każdy z nich do rodzaju przewodów, z którymi będzie pracował. Gwarantuje to efektywność i powodzenie, a finalnie szybszą pracę.
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.