Architekci na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mają czas do 15 stycznia 2015 roku. Najlepszy projekt zostanie wyłoniony do końca marca 2015 roku.
– Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK będzie wyjątkowym miejscem. Jego szczególne położenie w samym centrum stolicy, tylko podkreśla powierzoną mu rolę. Chciałabym, aby otoczenie pawilonu zyskało nową jakość. Mam nadzieję, że na rozpoczynający się właśnie konkurs napłyną śmiałe projekty, które będą ze sobą łączyły funkcje użytkowe i ekspozycyjne, a zarazem pozwolą odetchnąć od wielkomiejskiego pędu– mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Organizatorem konkursu na zagospodarowanie terenu wokół Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Współorganizatorami konkursu są Miasto Stołeczne Warszawa i firma Lafarge.
– Otoczenie Pawilonu Zodiak to dla Oddziału Warszawskiego SARP nie tyko temat ciekawego konkursu, ale też eksperyment wspólnego działania sektora pozarządowego, publicznego i prywatnego w celu nadania nowej jakości istotnemu fragmentowi Warszawy. Liczymy, że zwycięska koncepcja pokaże jak przestrzeń publiczna może pełnić funkcje informacyjne, aktywizacyjne i ekspozycyjne związane z konkretnym tematem. Powiązanie programu Pawilonu Architektury z otoczeniem może stać się czytelnym symbolem otwarcia dyskusji o jakości przestrzeni wokół nas dla osób spoza środowisk eksperckich – mówi Marcin Mostafa, prezes Oddziału Warszawskiego SARP.
– Wizją Lafarge jest budowa lepszych miast. Będąc jednym z organizatorów konkursu architektonicznego na zagospodarowanie otoczenia pawilonu Zodiak, mamy wpływ na stworzenie nowoczesnej przestrzeni miejskiej w centrum miasta. Jestem przekonany, że nowa koncepcja placu spodoba się warszawiakom, rozwinie to miejsce i spowoduje, że Warszawa będzie piękniejsza. Chciałbym podziękować za współpracę Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawy oraz Warszawskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. Współpraca architektów, władz miasta i firm takich jak Lafarge, daje szanse na zwiększenie standardu życia w naszym mieście – powiedział Federico Tonetti, prezes zarządu Lafarge w Polsce.
Konkurs jest otwarty, ideowy i jednoetapowy. Jego uczestnicy staną przed niełatwym zadaniem zaprojektowania placu o powierzchni ok. 900 m2 położonym w samym centrum stolicy, przy Pasażu Wiecha. Plac położony jest pomiędzy ul. Widok 26, ul. Chmielną 33 i 35 oraz ul. Marszałkowską 104A. Obszar ten stanowi część założenia urbanistycznego tzw. Ściany Wschodniej, realizowanej w latach 1962-1969 według pokonkursowego projektu zespołu pod kierunkiem prof. Zbigniewa Karpińskiego.
Celem konkursu jest wyłonienie projektu koncepcyjnego, który w najpełniejszy sposób będzie odpowiadał potrzebom zagospodarowania placu jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum Warszawy.
Konkursowy plac będzie stanowił również dopełnienie Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK, którego otwarcie przewidziane jest w 2016 roku. Pawilon stanie się centrum informacji, dokumentacji i ekspozycji architektury oraz urbanistyki Warszawy. W pawilonie będą się odbywały również spotkania i dyskusje na temat zagospodarowania przestrzeni i jej rozwoju. Plac przed pawilonem powinien dawać możliwość organizacji wydarzeń i ekspozycji towarzyszących działaniu ZODIAK-a.
Jury konkursu składa się z sędziów konkursowych:
arch. Jakub Wacławek, OW SARP – Przewodniczący Sądu Konkursowego;
arch. Marlena Happach, OW SARP – Sędzia Referent;
arch. Dariusz Hyc, OW SARP;
arch. Barbara Kaliszewska;
arch. Marcin Mostafa, OW SARP;
Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy;
dr Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy;
inż. Jędrzej Zdziechowski, Lafarge.
Organizator konkursu powołał zastępcę sędziego konkursowego:
arch. Mateusza Świętorzeckiego, OW SARP.
Sekretarzem konkursu jest:
dr Katarzyna Sadowy, OW SARP.
Więcej informacji na stronie: www.zodiak.warszawa.pl
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.